کوگانا

شهربازی - کوگانا

شهربازی

شهربازی یا Amusement park پارکی است که از وسایل سرگرمی و تفریحی و همچنین سواری برای سرگرم کردن گروه بزرگی از مردم تشکیل شده‌است که نسبت به پارک‌های ساده یا زمین‌های بازی داخل شهری، امکانات سرگرم کننده بیشتری دارند.

خرید باربی یکی از انتخاب های مناسب برای فرزندان ما خواهد بود.

معنی شهربازی به فارسی

به محوطه ای می گویند غالبا باز یا سرپوشیده هستند که در آن انواع سرگرمی ها، مانند چرخ و فلک و اتاق تیراندازی و … برای گذراندن اوقات فراقت بزرگسالان و کودکان طراحی و ساخته شده اند.

 • انواع شهربازی
 • شهربازی سرپوشیده
 • شهربازی سر باز

البته در اغلب شهربازی‌های سرپوشیده دستگاه‌های الکترونیکی و رایانه‌ای موجود می‌باشد.

اثر کارکردهای شهربازی در جامعه

یکی از کارکردهای شهربازی تخلیه هیجان و هراس شهروندان است. پدیده‌های فرهنگی دیگری چون فیلم‌ و ادبیات در ژانر وحشت نیز می‌تواند چنین کارکردی برای مخاطب خود داشته باشند.

این کارکرد بخش مهمی از صنعت فرهنگ در هر جامعه است، اگر نگاهی به جوامع توسعه یافته بیندازیم، در خواهیم یافت که بخش قابل توجهی از محصولات صنعت فرهنگ آن‌ها را همین محصولاتی تشکیل می‌دهد که با خلق شرایط ویژه و بسیار خاص، هیجان نهفته مخاطب را آزاد، و از این طریق به مخاطب خود کمک می‌کنند.

شهربازی روباز

شهربازی های روباز، دقیقا همان چیزی است که پس از شنیدن این اسم به ذهن ما می آید؛ چرخ و فلک های بزرگ و دنیای نور و رنگ که چشمان هر بیننده ای را به خود خیره خواهد کرد.

اما در رابطه با تجهیز این نوع فضا با وجود کمتر بودن محدودیت های انتخاب، گزینه های شما سخت تر خواهند بود چرا که در شهربازی های روباز عموما از وسایل سنگین و فوق سنگین استفاده شده و به طراحی دقیق و جانمایی های کارشناسی شده نیاز است.

سازه های مورد استفاده در شهربازی روباز عموما نیازمند به فونداسیون هستند لذا زیر سازی جزو مسائل مهمی ست که در این پروژه ها در نظر گرفته می شود.

طراحی چینش وسایل شهربازی در این نوع فضا اغلب بصورتی است که تمامی فضا مورد بهره برداری قرار گرفته و هیچ بخشی از محوطه شهربازی به هدر نرود.

خرید باربی انتخاب بسیار مناسبی برای دختران دلبند ما خواهد بود.

شهربازی سرپوشیده

اکثر وسایل شهربازی مورد استفاده در فضای بازی سرپوشیده از نوع الکترونیکی یا گیمی بوده که با داشتن ابعاد مناسب و تنوع محصولی بالا، می توانند ضامن موفقیت یک مرکز بازی سرپوشیده یا همان شهربازی سرپوشیده باشند.

دستگاه های شبیه ساز و واقعیت مجازی و همچنین اتاق های لیزر، از موارد پیشنهادی به سرمایه گذاران، برای تجهیز وسایل است.

در رابطه با شهربازی سرپوشیده ابعاد و ارتفاع سقف فضای شما از نکات حایز اهمیت در انتخاب محصولات خواهد بود.

چرا که در احداث این نوع فضای بازی محدودیت ارتفاع، محدودیت های وزنی سازه ها و فونداسیون همگی باید مورد بررسی قرار بگیرند تا از خطر های احتمالی نیز جلوگیری شود.

البته به دلیل وجود این محدودیت ها استفاده از سازه های فوق سنگین شهربازی در فضاهای سرپوشیده رایج نیست. اما درصورتی که شهربازی سرپوشیده در یک فضای هم سطح زمین ساخته شود امکان تجهیز وسایل با برخی سازه های نیازمند فونداسیون نیز بررسی خواهد شد.

شهربازی های تخصصی و موضوعی | Theme Park

تم‌پارک، پارک موضوعی یا پارک تفریحی  که به انگلیسی به آنها theme park نیز گفته می شود نیز به مجموعه‌ای از مسیرهای گردشگری و دیگر سرگرمی‌ها گفته می‌شود که با هدف گرد هم آوردن گروه کثیری از مردم کنار هم چیده شده‌اند.

این پارک‌ها حول محور یک یا چند موضوع خاص مثل غرب وحشی یا شخصیت‌های کارتون‌های ساخته می‌شوند.

اکثر وسایل شهربازی مورد استفاده در فضای بازی سرپوشیده از نوع الکترونیکی یا گیمی هستند. و کاربر در ازای بازی با هردستگاه به مقدار جایزه ای که بدست آورده است تیکت دریافت می کند. این تیکت ها در بخش دریافت جوایز می تواند به کاربر کمک کند.

دسته بندی وسایل شهربازی

 1. دستگاه های مکانیکی شهربازی Attraction games or rides
 2. بازی های گیمی video games
 3. دستگاه های جایزه گیری novolity games
 4. دستگاه های تیکتی redemption games
 5. دستگاه های رومیزی و اسپرت sport games
 6. دستگاه های واقعیت مجازی و شبیه ساز ها
 7. بازی های کودکان خردسال

تجهیزات رایج در شهربازی

برای ایجاد یک طیف وسیع از تفریحات و سرگرمی‌ها و همچنین ایجاد احساسات مختلف برای افراد مراجعه کننده، معمولا اجزای شهربازی قسمت‌های مختلفی دارند.

ترن هوایی

ترن هوایی خط آهنی معمولا طولانی است که در قسمت هایی از مسیر خود دارای پیچ و انحراف با شیب کم و زیاد است. البته در ساخت این ترن‌ها باید بسیار دقت شود تا وسایل سواری روی ترن از رده خارج نشوند. ترن هوایی بیشتر در شهر بازی‌ها بکار می‌رود و از محبوب‌ترین تجهیزات سواری می‌باشد.

تاب شهربازی

از جمله وسایل دیگری که باعث جذابیت شهربازی‌ها می‌باشد، تاب است. بگونه‌ای که چندین تاب از یک سقف گردان آویزان شده‌اند و این سقف شروع به حرکت می‌کند و تفریح‌کنندگان را در هوا می‌چرخاند.

چرخ و فلک

همانطور که بیشتر شما در هر شهر بازی این وسیله را می‌بینید، این وسیله بزرگ چرخ و فلک از نوع افقی آن می‌باشد. این نوع چرخ و فلک‌ها به صورت‌های گوناگون می‌باشند. معمولا چرخ و فلک‌ها صندلی هایی به شکل ساده یا اسب مانند دارند و افراد روی آن می‌نشینند تا چرخ و فلک به صورت عمودی از پایین به بالا برود و یک حرکت دایره‌ای انجام دهد.

غرفه‌ها و مغازه ها

معمولا ما در هر شهربازی غرفه‌ها و مغازه هایی می‌بینیم که بخشی از آنها مواد غذایی و تنقلات می‌فروشند ولی بعضی دیگر در قبال دریافت هزینه ای، شما را به چالش می‌کشند و در صورت برنده شدن، می‌توانید از جوایزی که برای برندگان در نظر گرفته اند، بهره‌مند شوید.

تونل‌ها و سرسره‌ها

این سرسره‌ها یکی از بخش‌های اصلی شهربازی به حساب می‌آیند. معمولا این قسمت به صورت آبی و یا بدون آب وجود دارد که افراد روی آن با یک شیب کاهشی به پایین هدایت می‌شوند.

ماشین سواری

معمولا این بخش در شهر بازی‌های سرپوشیده وجود دارد. چندین ماشین‌های ساده با یک فرمان وجود دارند که روی یک سطح خاص توسط فرمان هدایت می‌شوند.

تونل‌های وحشت

برای ایجاد حس ترس و وحشت به شرکت کنندگان، معمولا تونل‌ها سرپوشیده و تو در تویی با عرض‌های کم ایجاد می‌شوند که در آن کاراکتر‌ها و عروسک‌های ترسناکی وجود دارند. این عروسک‌ها به صورت ناگهانی و غیر ناگهانی روی صحنه می‌آیند و باعث ترسیدن شرکت‌کنندگان می‌شوند.

ژپتویز مرکز خرید باربی یکی از انتخاب های مناسب برای فرزندان ما خواهد بود.

 

بازدید : - بار دسته بندی : رپرتاژ آگهی تاريخ : 14 اکتبر 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
  • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.